حلقه های مفقوده قسمت 10: عید فطر

 

عید فطر

بزرگی و عظمت خدا در زندگی مسلمین جایی ندارد!

◀️«پادکست حلقه های مفقوده از رادیو پژواک دوست – مجالی برای گفتگو و اندیشه همراه با بروجردی، کاشف توحید بدون مرز»

ما در آستانه عید فطر هستیم. عید فطر از اعیاد دینی است که برای آن خواص زیادی گفته اند، اما ما چیزی ندیدیم! از جمله خواص آن این است که روزه داران به هر مقدار که می‌توانند، به نیازمندان زکات فطریه بدهند. ولی با توجه به معایناتی که در سطح دریافتی‌های عمومی می‌شود، حق به حق دار نمی‌رسد، یعنی همه‌ این کمک ها در یک مسیر خاص قرار می‌گیرد و به جهات معین می‌رود.

پس وقتی که عید فطر از یک طرف بار اقتصادی برای فقرا نداشته و از طرف دیگر بار خودسازی برای روزه دار نداشته باشد، چه نتیجه ای دارد؟ یعنی آن روزه دار که پس از یک ماه امساک می‌خواهد در روز عید فطر افطار کند، امساک و افطار او همانند هم باشد و هر دو در یک موقعیت نفسانی باشند، چه دستاوردی داشته است؟ چون او نه در روزه صبور بوده، نه در غیر رمضان صبر پیشه ساخته، نه در ماه رمضان خودشکنی کرده نفسش را ادب کرده، نه در بیرون از این ماه به پرورش نفس پرداخته است.

عید فطر یک نمازی دارد که نمازخوان و روزه‌دار در قنوت آن با خدا حرف می‌زند و چند بار هم این قنوت را تکرار می‌کند، می‌گوید “اللهم اهل الکبریا و العظمه”. این شعار در واقع بیعت با جبروتیت الهی است، اکثر مسلمین به زبان این حرف را می‌آورند، “اللهم اهل الکبریا و العظمه”، یعنی خدایا تو اهل بزرگی و عظمت هستی! ولی بزرگی و عظمت خدا در زندگی مسلمین جایی ندارد، یعنی او را فراموش می‌کنند، همواره خودشان را می بینند. اگر او را در نظر داشتند، مراقبت از اعمال را هرگز فراموش نمی‌کردند.

مسلمان‌ها دچار غفلت شدند، یعنی عادت کردند که ماه رمضانی بیاید، عید فطری بیاید و برود، ولی تغییری در آنها ایجاد نمی شود. یکی از آفات خودسازی عادت است، یعنی شخص عادت می‌کند که یک فعل عبادی را اجرا کند، وقتی که عادت کرد، دیگر روی آن تأمل و تفکر نمی‌کند، همانند کسی که عادت کرده یک عمل مادی را انجام دهد، پس دیگر جایی برای فکر کردن ندارد! مثلا یک نفر راننده تاکسی است و عادت کرده که مسافر سوار کند، این دیگر فکر نمی‌کند این مسافر کیست، آیا به درد می‌خورد یا نه؟ سوار کردن او صلاح است یا نیست؟ چون به سوار کردن عادت کرده است. عادت متشرعین به اجراییات عبادی مشابه همین است که مانع از دید درست آنها می گردد.

🔽ادامه در پادکست حلقه های مفقوده: قسمت دهم (10)

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *